Zawoja i jej atrakcje

Posted on 21 października 2016

W odległości około 60 kilometrów od Krakowa, na terenie powiatu suskiego położona jest największa wieś w Polsce, licząca ponad 18 kilometrów. W dolinie rzeki Skawica, lewego dopływu Skawy, u podnóży Babiej Góry pomiędzy pasmami Jałowieckim i Pasmem Policy, odnajdziemy ciszę i idealne miejsce na weekendowy, letni czy zimowy wypoczynek a przede wszystkim bardzo zróżnicowaną sieć noclegów. Doskonale przygotowaną pod katem przybywających tutaj turystów i wczasowiczów. Zawoja to liczne przysiółki na pagórkach okolicznych wzniesień, niemal od granic pobliskiej Suchej Beskidzkiej aż po przełęcz Krowiarki (1010) – drogi prowadzącej na Orawę do pobliskiej Zubrzycy Górnej. Zawoja jest samodzielną wsią od drugiej połowy XVIII wieku, wcześniej z pobliską Skawicą tworzyła wspólną osadę.

Zawoja to miejsce utożsamiane z Babią Górą. Noclegi we wsi to nie tylko schroniska górskie, miejsca przyjazne dla miłośników takiej formy aktywności, z najstarszym schroniskiem beskidzkim z 1906 roku na Markowych Szczawinach, ale wypoczynek w Zawoi to przede wszystkim kwatery w domach mieszkańców, apartamenty i ośrodki, pensjonaty przygotowane nie tylko na przyjęcie indywidualnych turystów ale także na grupy szkolne, wycieczkowe czy inne formy zorganizowanego czasu, podczas wakacji czy zimowych ferii. Zawoja to miejsce szczególne w polskich górach, przebiegają tutaj liczne szlaki turystyczne i rowerowe. Krajobraz gór, gościnność mieszkańców powodują, że jest atrakcyjną miejscowością górską, wypoczynkową na południu Polski.

Zimą ten rejon jest bardzo popularny ze względu na dobrze przygotowaną infrastrukturę narciarską (wyciągi), latem stanowi cel rodzinnych wypraw górskich, nie tylko w rejon Babiej Góry, ale w inne ciekawe miejsca okolicznych pasm. Zawoja to mnóstwo atrakcji także na miejscu, gdy zechcemy spędzić czas poza szlakiem w dolinie. Drewniane chaty przysiółków przyciągają turystów by skosztowali regionalnej kuchni w karczmach, można też zobaczyć siedzibę Babiogórskiego Parku Narodowego i Ośrodek Edukacyjny w nim znajdujący się, w którym jest wystawa stała i ogród roślin Babiogórskich. Przebywając w Zawoi koniecznie zobaczmy niedawno powstałe Centrum Górskie – Korona Ziemi, jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie zgromadzono kilka tysiączników, na które tym razem my patrzymy z góry. Imprezą kulturalną, coroczną odbywającą się w Zawoi i szczególnie polecaną jest Babiogórska Jesień. Liczne, odbywające się przez kilka dni imprezy kulturalne: występy zespołów ludowych, festiwale tańca góralskiego, wystawy babiogórskiego rękodzieła ludowego to okazja by zobaczyć sztukę góralską, zespoły z różnych części Karpat. Ta impreza folklorystyczna ma zasięg międzynarodowy. Jest świętem ludzi gór, przyrody i związana jest z redykiem, czyli powrotem pasterzy z owcami.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>