Zamki, dwory oraz pałace w Rzeszowie

Posted on 10 marca 2017

Z historycznego Sztutowa, o którym pisaliśmy ostatnio, przenosimy się w inne miejsce – do Rzeszowa. Osoby, które choć raz przebywały w Rzeszowie wiedzą, jak dużo niezwykłych zabytków oraz ciekawych miejsc kryje to miasto. Przepiękna architektura jest dodatkowym atutem tej miejscowości. Rzeszów jest stolicą województwa podkarpackiego. Stanowi siedzibę władz powiatu rzeszowskiego. Jest jednym z największych miast w południowo-wschodniej Polsce. Zlokalizowany jest na pograniczu Kotliny Sandomierskiej oraz Pogórza Środkowobeskidzkiego.

Miejscowość bogata jest w atrakcje turystyczne. Co roku do miasta przybywa duża liczba turystów. Mogą wynająć oni wygodne noclegi (https://meteor-turystyka.pl). Rzeszów jest miejscowością, w której sporo jest ośrodków wypoczynkowych. Istnieje tu baza noclegowa, która niewątpliwie spełnia wszelkie wymagania. Warto wybrać się do Rzeszowa z całą rodziną. Czas spędzony w tej miejscowości zapewni moc atrakcji oraz pozwoli na wspaniały wypoczynek.

Piękne pałace czy zabytkowe zamki z pewnością zachwycą niejedna osobę. Ciekawym obiektem jest Pałac Burgallera. Jest to zabytkowy dom z ogrodem. Znaleźć go można przy ulicy Zamkowej, 3 Maja oraz alei Lubomirskich. Wpisany został do rejestru zabytków w latach sześćdziesiątych. Obecnie pałac stanowi siedzibę Polskiego Radia Rzeszów. Budynek wzniesiony został na planie prostokąta. Cechą charakterystyczną jest skromność oraz dobrze dobrane proporcje. Charakteryzują go staromodne sklepienia piwnic. Są one analogiczne do tych, które występują w rzeszowskich kamienicach z XVII wieku. Pałac zachował się bez większych zmian do roku 1910. Remont generalny odbył się w latach 80.

Na rzeszowskim Śródmieściu przy ulicy Reformanckiej znajduje się dwór Franciszka Piątkowskiego. Powstał on przed rokiem 1730. Wybudowany został dla nadwornego bibliotekarza rodziny Lubomirskich. Wzniesiono go na planie prostokąta. W pobliżu dworu znajduje się kościół garnizonowy. Nad głównym wejściem znajduje się zrekonstruowany szczyt. Fasada dzieli się na trzy części. Jedna z nich lekko występuje oraz zdobiona jest boniowaniem. Dwie boczne części posiadają cztery prostokątne okna. Na fasadzie zobaczyć można maski, girlandy, zwisy kompanulowe oraz rozetki. Obecnie w budynku mieści się szkoła językowa.

Charakterystycznym zabytkiem jest Zamek w Rzeszowie. Wzniesiono go w latach 1902-1906. Dzisiaj pełni on siedzibę sądu. Wcześniej znajdowało się w nim również więzienie. Konstrukcja obronna powstała prawdopodobnie w wieku XVI. Obecnie można zobaczyć jedynie wieżę bramową oraz bastionowe fortyfikacje. W jego otoczeniu znajduje się Letni Pałac Lubomirskich.

Bez kategorii


  1. dudu pisze:

    Polecam wybrać się do Letniego Pałacu Lubomirskich, bardzo przyjemne miejsce na spacer letnia porą

  2. teRenia pisze:

    A ja jakoś nigdy nie rezerwowałam noclegu w Rzeszowie, mimo, że przejazdem byłam tak kilkukrotnie, ale jakoś zawsze brakowało mi czasu na zwiedzanie. Następnym razem to nadrobię i poznam bliżej Rzeszów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>