Wąwóz Homole – perła Pienin

Posted on 24 czerwca 2016

Pieniny to grzbiet górski, który cieszy się wśród turystów coraz większą popularnością. To druga po Tatrach okolica górska, w którą co roku zjeżdżają się miłośnicy wędrówki po skałkach. Wpływa na to zróżnicowana rzeźba terenu, pełna wyniosłych i postrzępionych turni wapiennych i surowych szczytów. Z wieloma zakątkami Pienin wiążą się podania ludowe. Do dyspozycji przyjezdnych pozostaje dobrze rozbudowana baza noclegowa (Hotele / noclegi / pensjonaty​ w Pieninach), z której można odbywać wspaniałe wycieczki trasami pieszymi o zróżnicowanej długości i zmiennym stopniu trudności. Za jedno z najpiękniejszych miejsc w Pieninach Małych uchodzi dostępny dla turystów wąwóz Homole.

Ten niezwykle głęboki wąwóz o pionowych ścianach, dochodzących nawet do 120 metrów wysokości, ciągnie się przez około 800 metrów, przecinając skały z wapienia krynoidowego, zabarwione na czerwonawy kolor zawartością żelaza. Uważa się, że w formowaniu tej niezwykłej struktury pomógł wydatnie niewielki strumyk o nazwie Kamionka, płynący dnem jaru. Krystalicznie czysta woda opada w licznych kaskadach, a koryto strumienia usłane jest dużymi głazami, które tworzą ciekawą i dramatyczną strukturę.

Dawniej w wąwozie wypasano owce, ponieważ nie miały one stamtąd możliwości ani ucieczki, ani runięcia w przepaść. Intensywne żerowanie doprowadziło do zaniku roślinności i silnej erozji skał. Od czasu założenia rezerwatu jar zarósł w dużej mierze mieszanym lasem składającym się z wielu gatunków drzew, między innymi buka, świerka i jarzębiny. Można tu spotkać także wiele krzewów, a zwłaszcza jałowce pospolite, które licznie porastają miejsca z dobrym dostępem słońca. Na ścianach skalnych rośnie kostrzewa blada, sesleria naskalna oraz trzcinnik pstry, oraz liczne gatunki mchów i górskich paproci. Można tu podejrzeć ciekawe gatunki ptaków, oraz płazy – salamandrę plamistą i traszkę górską.

Wstęp do wąwozu jest płatny. Przez jar prowadzi zielony szlak PTTK (szlaki->pttk), wiodący przez wąskie przewężenie i rumowisko skalne, na którym pomocą piechurom służą poręcze i schodki, a następnie wychodzący na polankę z drewnianymi stolikami i ławami, które oczekują na zgłodniałych wędrowców. Dla tych, którzy znajda się w pobliżu, Pieniny Małe i wąwóz Homole okażą się wielką atrakcją, której zaliczenie pozostawi po sobie niezwykłe wspomnienia i serię pięknych zdjęć z majestatycznymi wapieniami w tle.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>