Transgraniczna promenada – Świnoujście

Posted on 13 kwietnia 2016

Nadbałtycki kurort, miasto portowe, jedyne w Polsce położone na wyspach (dokładnie na 44!), z najwyższą nad Bałtykiem i jedną z najwyższych na świecie latarni morskich, uzdrowisko z leczniczymi źródłami solanki i pokładami borowiny… Aż trudno uwierzyć, że opis ten dotyczy jednego miasta – a mianowicie Świnoujścia. Nic więc dziwnego, że posiadając tyle różnorodnych atrakcji ośrodek tętni życiem i jest tłumnie odwiedzany przez licznych turystów, niezależnie od pory roku. Miasto zresztą bardzo dba o to by wciąż tworzyć nowe, ciekawe miejsca, które będą przyciągać nowych gości. Dodatkowo władze Świnoujścia współpracują z władzami miast niemieckich, z którymi Świnoujście sąsiaduje. Owocem tej współpracy jest między innymi oddana w roku 2011 do użytku transgraniczna promenada.

Transgraniczna Promenada łączy Świnoujście z Heringsdorfem. Promenada to nowoczesna, w całości oświetlona trasa spacerowa i ścieżka rowerowa. Jej długość to niemal 4 km. Spacerując promenadą można wzbogacić swą wiedzę, gdyż wzdłuż niej umieszczone są tablice z interesującymi faktami historycznymi oraz przyrodniczymi. Ponadto można podczas spaceru czy przejażdżki odpocząć, gdyż znajdują się tu ławeczki, a także stojaki na rowery. Najchętniej oglądanym miejscem na trasie jest oczywiście granica państwa. Granica pomiędzy Polską a Niemcami, jest oznaczona za pomocą bramy o wygiętych kolumnach, zaś na pasie granicznym umieszczona jest platformy, której powierzchnia wynosi 425 m2. Z platformy można zejść, korzystając ze specjalnej kładki, wprost na plażę. Dodatkową atrakcją, która przyciąga uwagę gości, są piękne przedwojenne wille, które znajdują się na początku promenady, zarówno po polskiej jak i niemieckiej stronie.

Oczywiście stworzenie transgenicznej promenady było możliwe dzięki temu, że Polska w roku 2007 przystąpiła do tzw. Strefy Schengen, w wyniku czego zlikwidowano kontrole graniczne. Zwiększyła się w ten sposób też liczba niemieckich turystów, którzy korzystają z oferty bazy noclegowej Świnoujścia, gdyż przekroczenie granicy nie stanowi już najmniejszego problemu, czego pięknym symbolem jest właśnie transgraniczna promenada.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>