Sztutowo – historyczna pamiątka

Posted on 1 marca 2017

Dla miłośników historii, chcących spędzić wakacje aktywnie, zwiedzając, a nie tylko leżąc na plaży, doskonałym miejscem będzie niewielka miejscowość w województwie pomorskim, przy Zatoce Gdańskiej, o nazwie Sztutowo. Działo się tu wiele na przestrzeni lat, a jednocześnie jest to dobre miejsce na odpoczynek i relaks z daleka od miejskiego zgiełku i tłumów turystów.

W Sztutowie znajduje się dawny niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof [tu: wikipedia]. To bardzo ważne miejsce w historii Polski i wielu innych narodów. Od samego początku drugiej wojny światowej przebywali tu więźniowie różnych narodowości, przede wszystkim Polacy i Żydzi. Z postępem wojny obóz rozrastał się i ginęło w nim coraz więcej ludzi. Najwięcej z nich śmierć poniosło podczas zorganizowanej ewakuacji. Przybywając do tego miejsca, można dostrzec ogrom strat, jakie wyrządziła wojna, obejrzeć miejsce, w którym kiedyś ginęli niewinni ludzie. Wizyta tu jest bardzo pouczająca. Dziś znajduje się tu Muzeum. Można je odwiedzać na przestrzeni całego roku. Nie należy zabierać tu dzieci poniżej 13. roku życia, wystawy są wstrząsające i mogą wywrzeć na nich niekorzystny wpływ. Dorośli jednak powinni pamiętać o takich miejscach i odwiedzać je choćby po to, by uczcić pamięć zmarłych osób.

W Sztutowie jest też kilka innych budynków, które warto odwiedzić. Między innymi kościół, będący kiedyś własnością wspólnoty baptystów. Na przestrzeni lat był przebudowywany i zmieniał swoje funkcje. Podczas drugiej wojny światowej został odebrany baptystom i po niedługim czasie przeszedł w ręce katolików. Jest bardzo ciekawy architektonicznie, wzniesiony w stylu neogotyckim. Później jego bryła została zmodyfikowana i dziś oglądać można już powiększony budynek ze względu na przybywającą liczbę parafian.

Chcąc zatrzymać się w Sztutowie na dłużej, warto wcześniej zarezerwować noclegi [tu: meteor]. Baza wypoczynkowa składa się tu z pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych oraz kwater prywatnych. Nie brak miejsc dla chętnych na spędzenie urlopu w tej malowniczej wsi. Sztutowo to komfort i wygoda, o którą dbają uczciwi i przyjaźni gospodarze. Często oferują dodatkowe usługi, jak na przykład całodzienne wyżywienie. Warto z nich skorzystać i spróbować przepysznych regionalnych potraw, gdzie na stole królują świeże ryby.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>