Skarby muszyńskiego muzeum

Posted on 10 lutego 2017

Muszyna to miejscowość, którą bardzo upodobali sobie turyści. Na wakacjach w Muszynie nikt bowiem się nie nudzi. Właśnie tu znajduje się wiele interesujących zabytków oraz miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Dużym plusem tej miejscowości jest również szeroka baza noclegowa (meteor-turystyka.pl/noclegi,muszyna,0.html), która umożliwia dłuższy pobyt w tej urokliwej miejscowości. Szczególnie ciekawe jest Muzeum Regionalne, które działa w ramach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Powstało już pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku i nosiło wówczas nazwę Muzeum Pamiątek Muszyny-Zdroju. Dziesięć lat później zostało objęte patronatem Oddziału PTTK w Krynicy-Zdroju. Znajdowało się ono w budynku starej karczmy, która kiedyś należała do podzamkowego zespołu dworskiego. Zresztą jeszcze w pierwszej połowie XX wieku karczma ta pełniła swoją funkcję. Niestety, kilka lat temu musiała zostać rozebrana ze względu na zły stan techniczny. Budynek został jednak zrekonstruowany i od 2010 r. jest siedzibą muzeum. Obecnie placówka podzielona jest na kilka izb. Pierwsza z nich to Izba Mieszczańska, znajduje się tu wiele eksponatów związanych z historią miasta oraz słynnego Państwa Muszyńskiego i ludzi tam mieszkających. Turyści mogą zobaczyć jak dawniej ubierali się mieszkańcy Muszyny, jakich przedmiotów i narzędzi używali itd. Z pewnością to bardzo ciekawa lekcja historii dla tych młodszych i tych starszych.

Kolejne sale to eksponaty związane ze społecznością łemkowską oraz żydowską. Można tam podziwiać przedmioty kuchenne Łemków, narzędzia pasterskie oraz rekonstrukcję kuchni łemkowskiej. Znajdują się tam także żydowskie naczynia, które wykorzystywano podczas obrzędów i towary, które można było zakupić w żydowskich sklepikach. W muzeum na turystów czekają także zbiory sztuki nieprofesjonalnej i współczesnej. Są to prace autorstwa przede wszystkim Kazimierza Kwiatkowskiego, Władysława Chajca, Aleksandra Jurkiewicza oraz Edmunda Cieczkiewicza. Podziwiać można m.in. wspaniałe malarstwo na szkle i ludową ceramikę. Z pewnością każdy znajdzie tu coś, co go szczególnie zainteresuje. Muzeum Regionalne w Muszynie jest niezwykle różnorodne, dzięki czemu przypada do gustu dosłownie każdemu. Wakacje w Muszynie na pewno będą udane.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>