Skąd wzięła się nazwa Żywiec?

Posted on 26 października 2016

Nazwa Żywiec w staropolskich formach brzmiała Zywyecz oraz Atiqua Zywyecz. Wymienia je Jan Długosz w księdze Liber beneficiurum dioeceis Cracovienis z lat 1470-1480. W dziele tym są również wzmianki o innych miejscowościach, które dziś są dzielniami Żywca. Zostały one wchłonięte przez miasto dzięki procesom urbanizacyjnym. Należą do nich Zabłocie (wcześniej Zablocze) oraz Moszczenica (wcześniej Mosczennycza).

Skąd wzięła się nazwa? Przypuszcza się, ze pochodzi do słowa „żywiec”, które w staropolskiej tradycji oznaczało żywy inwentarz. Symbolizuje to głowa tura w żywieckim herbie. W Żywcu prowadzono niegdyś hodowlę bydła, owiec i trzody chlewnej, co może być bezpośrednim nawiązaniem do nazwy. Prowadzenie ubojni dawało miejscowości zyski i źródło utrzymania. Jest jeszcze inne wyjaśnienie pochodzenia nazwy. Choć za bazę bierze się to samo słowo, sugeruje się, ze nazwa pochodzi od wypasania gospodarskiego inwentarza w pobliskich lasach na żołędziach. Były one tym sposobem żywione. Z 1603 roku pochodzi mapa Abrahama Orteliusa, na której Żywiec zaznaczony jest jako Ziwiecz. Przez pokolenia głoszona była legenda, że nazwa wywodzi się od słowiańskiej bogini, którą nazywano Żywie. Miała ona głowę tura, czyli tura, która współcześnie znajduje się w herbie miasta. Podobno jeden mieszkaniec był tak okazałej siły, że złapał tura, przebił mu nozdrze gałęzią, a następnie przyprowadził go do gminy jak cielę na pierścionku. Legenda ta funkcjonuje również bez cech zmitologizowania i podaje, że pod miastem złapano żywcem żubra, a następnie ofiarowano go oświęcimskiemu księciu. Ten w zamian nadał miastu herb, w którym istnieje głowa żubra na niebieskim polu. Wszystkie te podania i legendy stanowią o niezwykłej historii Żywca.

Z pewnością jest to miasto, jak i cała okolica, które warto odwiedzić. Staje się nie tylko okazałym pomnikiem przyrody, ciekawe elementem podań i legend, ale również świadkiem historii. Noclegi Żywca czekają na turystów zapewniając kwatery na najwyższym poziomie. Można wybierać spośród domków, pensjonatów i hoteli. Szczególnym powodzeniem cieszy się odpoczynek nad Jeziorem Żywieckim, nad które każdego roku zjeżdżają setki turystów. Jest to również miejsce popularne z uprawiania sportów wodnych. Można odpoczywać, spacerować, pływać oraz wybrać się w góry, których szczyty widać z centrum miasta.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>