Roztoczański Park Narodowy

Posted on 19 listopada 2016

Osoby, które chciałyby spędzić kilka dni spokojnego urlopu, ciesząc się pięknem przyrody, mogą zdecydować się na pobyt w Zwierzyńcu. Chodzi o nieduże miasto w powiecie zamojskim, które jednak ma bardzo rozległą historię. Zwierzyniec powstał już w XVI wieku i dotąd możemy tutaj podziwiać liczne zabytki przypominające bogatą historię tego miejsca. Co istotne, baza noclegowa w Zwierzyńcu, chociaż nie jest to zbyt duże miasto, jest bardzo rozbudowana. Właściwie bez większych problemów można znaleźć atrakcyjne noclegi w dobrej cenie. To jednakże nie wszystko. Nie powinniśmy zapominać i o tym, że w Zwierzyńcu możemy cieszyć się również niezwykłą roztoczańską przyrodą. Miasto znajduje się nad rzeką Wieprz, tuż przy malowniczym Roztoczańskim Parku Narodowym.

Roztoczański Park Narodowy to miejsce niezwykłe, które zostało utworzone w połowie lat siedemdziesiątych. Tutaj możemy zobaczyć na własne oczy wiele rzadkich gatunków roślin. Oprócz tego na terenie parku występuje wiele interesujących gatunków zwierząt. Powierzchnia parku wynosi 8,483 ha i obejmuje on najbardziej godne uwagi pod względem przyrodniczym tereny na Roztoczu. To chyba najważniejszy argument za tym, aby go odwiedzić. Sam park powstał co prawda w latach siedemdziesiątych, jednak ochrona przyrody w tych rejonach to bynajmniej nie nowość. Już w XVI weku utworzono tutaj zwierzyniec z inicjatywy Jana Zamoyskiego. Obecnie w tym samym miejscu znajduje się obszar ścisłej ochrony "Bukowa Góra". Roztoczański Park Narodowy to miejsce, gdzie możemy zetknąć się z wyjątkową fauną i florą. Warto zaznaczyć od razu, że chodzi o najbardziej zalesiony park narodowy na terenie naszego kraju. Więcej niż 95% powierzchni parku na Roztoczu pokrywają lasy. Na obszarze parku możemy spotkać m.in. rośliny typowe dla okolic górskich, jak np. czosnek siatkowaty, tojad dzióbaty czy lepiężnik biały. Z gatunków chronionych na uwagę podczas pobytu w okolicy Zwierzyńca zasługuje obuwik pospolity. Symbolem przepięknego Roztoczańskiego Parku Narodowego jest konik polski. To bynajmniej nie przypadek. Ciągle jeszcze na terenie parku znajduje się hodowla koników polskich, której inicjatorem był Mirosław Kownacki. W tej chwili hodowla zajmuje powierzchnię 180 ha, po której zwierzęta mogą biegać bez przeszkód. Koniki dokarmia się wyłącznie w miesiącach zimowych.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>