Pomnik Parasolnika w Sopocie

Posted on 26 września 2016

Sopot – nadmorski kurort, znany w całej Polsce, zarówno za sprawą swego położenia, bogatej bazy noclegowej jak i z festiwalu piosenki organizowanego corocznie od 1961 roku w Operze Leśnej. Sopot jest także miastem uzdrowiskowym, gdzie leczone są schorzenia ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne, dolnych dróg oddechowych, nadciśnienie oraz osteoporoza. Nie dziwi więc nikogo, że Sopot jest miastem, niezależnie od pory roku, bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów i kuracjuszy. Bogata baza noclegowo-turystyczna ułatwia znalezienie dobrego, nawet wakacyjnego noclegu w Sopocie. Podczas pobytu w tym mieście, najchętniej odwiedzanym punktem jest słynny sopocki deptak, czyli ul. Bohaterów Monte Cassino (tzw. „Monciak”). I to właśnie na Monciaku można obejrzeć pomnik jednej z kultowych postaci Sopotu.

Mowa tu oczywiście o słynnym sopockim Parasolniku. Pomnik Parasolnika został umieszczony na głównym sopockim deptaku w roku 2000. Jego autorem jest Tadeusz Fołtyn. Pomnik wykonany jest z brązu i przedstawia ekscentrycznego mieszkańca Sopotu, przebranego za… piec kaflowy, z nieodłącznym parasolem nad głową. Na pomniku znajduje się również inskrypcja: „obłoczek nadziei i kropla uśmiechu pod parasolem uszytym ze snów”. Kim była, ta osobliwa postać, która doczekała się upamiętnienia w tak osobliwy sposób? Parasolnik, tak naprawdę nazywał się Czesław Bulczyński i urodził się w roku 1912 w Poznaniu. Przed II wojną światową pracował w cyrku Braci Staniewskich, gdzie prawdopodobnie był clownem. Po zakończeniu kariery cyrkowca osiadł w Sopocie, gdzie zajął się naprawą parasoli, a przy okazji stał się swoistą atrakcją miasta. Uwielbiał spacery po sopockim molo. Najczęściej można go było tam spotkać w meloniku na głowie i krótkich spodenkach, ale przebierał się także za cygankę, pielęgniarkę, piec czy piękną dziewczynę z brodą. Nawet jeśli nie używał przebrania, jego strój zawsze był dość ekstrawagancki i przyciągał wzrok przechodniów. Niemal nieodłącznym elementem jego image, był parasol (niezależnie od pogody). Z przyjemnością wdawał się w rozmowy z nieznajomymi. Uwielbiały go dzieci, którym rozdawał cukierki oraz koty. Jego popisowym numerem było połykanie różnych przedmiotów, w związku z czym był często operowany przez sopockich chirurgów. Zmarł w wieku 80 lat w Sopocie, lecz nadal chętnie wspominany jest przez mieszkańców, o czym najlepiej świadczy, postawiony pomnik.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>