Palenica zimą i latem – Szczawnica

Posted on 27 listopada 2016

Rejony Pienin to niewątpliwie bardzo urokliwe miejsce, znajdujące się na mapie Polski. Posiadając nocleg w Szczawnicy (www.meteor-turystyka.pl/noclegi,szczawnica,0.html), każdy kto lubuje się w wycieczkach pieszych, po mniejszych czy też większych górach, powinien zarezerwować jeden dzień na zdobycie Palenicy. Nie jest ona wysoką górą, ale na pewno nie można jej odmówić bardzo dużego uroku jaki posiada. Znajduje się w bardzo bliskiej odległości od docelowej miejscowości, dokładnie po jego południowej stronie, w dolinie potoku Grajcarka. Wysokość jaką posiada to 700 metrów n.p.m. Jednak jest to w zupełności wystarczające w perspektywie uprawiania sportów zimowych czy też długiej wycieczki pieszej, w której uczestnik doświadcza pięknych widoków.

Na szczyt tej wyżyny można dostać się na kilka różnych sposobów. Do podstawowych i najczęściej wybieranych, należy dojście po szlaku turystycznym oraz skorzystanie z liniowej kolejki krzesełkowej, która swój start ma w centrum uzdrowiska Szczawnica, tuż obok kościoła. Będąc na jej szczycie, istnieje możliwość kontynuowania swojej podróży, przez pozostałe szczyty oraz doliny Pienin. Jeżeli jednak podbój wierzchołka jest już samo w sobie osiągiem, który napawa turystę dumą, dobrym rozwiązaniem jest odpoczynek oraz korzystanie z pięknych widoków, jakie oferuje to miejsce. Istotnym wątkiem jest fakt, iż można tam znaleźć punkty gastronomiczne, stoiska z pamiątkami, stację narciarską oraz schronisko Groń.

Sama stacja narciarska, szczególnie w sezonie letnim cieszy się dużym zainteresowaniem. Swój bieg mają tu dwie trasy, o średnim oraz dużym stopniu trudności, które łącznie mają 4 kilometry długości i połączone są ze sobą za pomocą wyciągów orczykowych. Jest ona czynna także w okresie letnim i to właśnie wtedy zmienia swój profil działalności, kiedy otwarta zostaje zjeżdżalnia grawitacyjna, której trasa prowadzi ze szczytu obu gór. To atrakcja, polecana głównie turystom szukającym dreszczu adrenaliny na wysokim poziomie. W zimie, stok jest sztucznie naśnieżany oraz znajduje się tu sztuczne oświetlenie, dzięki któremu można korzystać także nocą. Przez cały czas jej funkcjonowania, jest pod opieką GOPR-u, co wpływa na bezpieczeństwo na stoku. Jak widać więc, jedynym co pozostaje to zapoznać się z dostępną w Szczawnicy bazą noclegową, aby wybrać miejsce w którym po całodziennych wojażach po stokach będzie można odpocząć i zregenerować się na następny dzień.

Bez kategorii


  1. Sebek pisze:

    I latem i zimą pięknie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>