Kulturalna Łódź

Posted on 1 października 2016

Łódź [na: facebook.com/lodzpl] jest prężnie działającym ośrodkiem kulturowym. Można ją z pewnością określić mianem miasta festiwali, z racji iż co roku odbywa się tutaj wiele imprez cyklicznych, które mającą znaczenie międzynarodowe. My nocleg wyszukujemy zwykle w internecie [na: meteor-turystyka.pl/noclegi,lodz]. Dwa razy w roku odbywa się największa impreza za świata mody, tj. Fashion Philosophy Fashion Week Poland, w której uczestniczą światowej sławy projektanci i potężne domy mody takie jak Prada, Kenzo czy Gucci. Dużym zainteresowanie krytyków i artystów wzbudza Międzynarodowy Festiwal Fotografii Fotofestiwal. Sztuka współczesna pod postacią najróżniejszych form, tj. rzeźb, instalacji, grafik i malarstwa jest prezentowana podczas Łódź Biennale.

Kolejnym ważnym wydarzeniem jest również Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, podczas którego odbywają się warsztaty rysunkowe i scenariuszowe, a także liczne imprezy i spotkania. Ze względu na to, iż w Łodzi odbywa się Międzynarodowy Festiwal Tanga, stała się ona centrum tego tańca w Polsce. Równie ważną rolę dla miasta odgrywają tkaniny, które mają znaczenie sentymentalne. Odbywa się tutaj Triennale Tkaniny, czyli najstarsza impreza na świecie poświęcona tkaninom różnego rodzaju. Numerem jeden dla niektórych Łodzian i turystów, może być światło. Odbywa się tutaj jeden z najbardziej popularnych ostatnio imprez, czyli Festiwal Kinematycznej Sztuki Światła Light Move Festival, podczas którego wyświetlane są projekcje multimedialne oraz świetlne na najważniejszych budynkach, głównie na starych kamienicach na ulicy Piotrkowskiej oraz na Placu Wolności.

Innymi znanymi wydarzeniami, które odbywają się w tym jakże ukulturalnionym mieście są Łódź Design Festival, Se-ma-for Film Festival, Festiwal Łódź Czterech Kultur, Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit, Festiwal Indywidualności Muzycznych Tansman czy Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Od wielu lat kultura wzbija się na wysokie szczeble, dzięki funkcjonowaniu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Twórczość studentów tzw. łódzkiej „Filmówki” była wysoko ceniona za dawnych czasów, kiedy jej mury opuszczali Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi czy też Roman Polański. Obecnie również jest doceniana na całym świecie. Filmową markę Łodzi z sukcesami promuje także studio Se-ma-for, realizator nagrodzonych Oskarem filmów „Tango” oraz „Piotruś i Wilk”. Jednak najlepszym dopełnieniem filmowych tradycji miasta są liczne festiwale odbywające się w mieście, tj. Międzynarodowy Festiwal Szkół Filmowych i Telewizyjnych – Mediaschool oraz Festiwal Muzyki Filmowej organizowany przez łódzkie Muzeum Kinematografii. Łódź kulturalna to także wszelkie instytucje kulturalne, kina, teatry czy galerię. Dużym zainteresowaniem cieszą się Art_Inkubator, Off Piotrkowska, Łódzka Filharmonia czy też Teatr Muzyczny i Teatr Powszechny. Ciekawą historię kryją w sobie takie hotele jak Grand Hotel czy też Hotel Andel's. Warto odwiedzić Łódź i poznać ślady jej kultury, by choć na chwilę poczuć ten klimat.

Bez kategorii


  1. Sońka pisze:

    Najbardziej to chyba filmówka promuje to miasto samą swoją obecnością w nim, w końcu tyle sław kształciło się na tej akademii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>