Kolejka krzesełkowa na Skrzyczne – atrakcje w Szczyrku

Posted on 25 marca 2016

Niewielki, ale bardzo klimatyczny Szczyrk to jedna z bardziej znanych górskich miejscowości. Miasto położone jest na Żywiecczyźnie w dolinie rzeki Żylica. Moc atrakcji czeka tu zarówno na osoby ceniące aktywny wypoczynek (szlaki rowerowe, szlaki piesze, trasy biegowe, lodowiska), jak i osoby lubiące delektować się lokalną kuchnią i z wygodnego krzesła podziwiać widoki. Miejscem, które przyciąga i jednych i drugich, jest krzesełkowa kolej linowa na Skrzyczne.

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – mierzy on 1257 m n.p.m. Na jego szczycie mieści się schronisko PTTK (bardzo ciekawa opcja dla osób szukających atrakcyjnych noclegów w Szczyrku w niebanalnym miejscu), teren rekreacyjny ze ścianką wspinaczkową, strzelnicą, boiskiem i basenem dla dzieci oraz doskonałe miejsce dla startów paralotni. Na stokach Skrzycznego znajduje się natomiast Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, który posiada liczne trasy narciarskie o zróżnicowanym stopniu trudności (w tym trasę z homologacją FIS). Także kolej krzesełkowa należy do Ośrodka COS – OPS. Wyciąg podzielony jest na dwa odcinki – górny i dolny. Odcinek dolny ma początek w Szczyrku, zaś jego koniec znajduje się na Hali Jaworzyna, która znajduje się na wysokości 920 m n.p.m. Hala jest doskonałym punktem widokowym, dodatkowo znajdziemy tu bar. Długość wyciągu to niemal 1,6 km. Odcinek górny natomiast rozpoczyna się na Hali Jaworzyna, a kończy na szczycie Skrzycznego. Jego długość to niecałe 1,2 km.

Wyciąg na Skrzyczne czynny jest przez cały rok – codziennie od 9.00 do 17.15. W okresie wzmożonego ruchu turystycznego kolejka jeździ bez przerwy. Natomiast w okresach, gdy chętnych na przejazd jest mniej, kolejka kursuje co pół godziny. Koszt przejazdu jednego odcinka to 6 zł. Kolejką można przewozić rowery.

Bez kategorii


  1. Róża pisze:

    Lubie spędzać ferie zimowe w Szczyrku. Może warto wybrać się tam w lecie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>