Kazimierz Dolny i kilka ogólnych informacji

Posted on 22 października 2016

Kazimierz Dolny to piękna i urokliwa miejscowość położona w woj. lubelskim nad rzeką Wisłą. Całego uroku temu małemu miasteczku położonemu nieopodal Puław i Nałęczowa daje nurt rzeki, dzięki której za panowania króla Kazimierza Wielkiego doszło do powstania zamku warownego oraz gospodarczego wzrostu tego miejsca. Początki miasta sięgają czasów średniowiecznych, gdzie na jednym ze wzniesień stał gród o nazwie Wietrzna Góra, który był siedzibą zakonu benedyktyńskiego.

Wiele dobra dla Kazimierza zawdzięczamy rodowi Firlejów, którzy zarządzali tymi terenami do 1644 roku. W tym czasie przebudowano zamek. Złe lata dla Kazimierza to bez wątpienia częste pożary, które trawiły drewniane domy, kościoły oraz potop szwedzki [trochę historii], który zrównał z ziemią strategiczny wówczas pod względem handlowym i gospodarczym Kazimierz. W tym miejscu warto wspomnieć, że Kazimierz zawdzięcza swoją rangę i charakter przede wszystkim tym, że umiejscowiony jest przy dużej niegdyś w pełni spływowej rzece, co pozwalało na transport wodny przeróżnych towarów produkowanych na żyznych ziemiach lessów lubelskich.

W latach świetności wzdłuż Wisły stały ogromne spichlerze, w których magazynowano zboża przywożone z całego regionu. Później transportowano je barkami do portu w Gdańsku. Te właśnie praktyki spowodowały, że małe miasteczko zaczęło powoli rosnąć w siłę i to nie tylko pod względem gospodarczym, ale również kulturalnym, ponieważ tam, gdzie był handel i pieniądze było wielu wykształconych, chcących obcować z kulturą i sztuką ludzi.

Do miasta ściągali rzemieślnicy, handlarze, przekupi, którzy widzieli w tym interes dla swojej profesji. Lata świetności tego miasta pozostawiły nie tylko znaki w postaci spichlerzy, ruin zamów i budynków, ale również bogatą kulturę rzemieślniczą, swoistą atmosferę sprzyjającą tworzeniu różnorakich dzieł. Swoje miejsce w Kazimierzu znajdują po dziś dzień artyści, pisarze, malarze itp. Na uwagę zasługuje fakt, iż w Kazimierzu działali kupcy żydowscy, którzy również mieli wpływ na kulturę i obyczajowość Kazimierza. Obecnie Kazimierz nie pełni już funkcji handlowej i gospodarczej, ale bez wątpienia jest ważnym miejscem turystycznym na mapie Polski, licznie i chętnie odwiedzanym przez turystów pragnących wyciszenia i obcowania z przyrodą. Każdy chodź raz, powinien przyjechać do Kazimierza, spędzić w nim parę dni (rezerwacje-meteor/nocleg) i poczuć niesamowitą atmosferę tego miejsca.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>