Góry Stołowe i wypoczynek w Radkowie

Posted on 27 stycznia 2016

Radków to mała miejscowość, która zdobyła sławę dzięki temu, iż leży u podnóża Gór Stołowych. Niezwykle malownicza z przepięknym otaczającym ją krajobrazem stała się głównym punktem turystycznym. Przez okrągły rok można spotkać turystów w tej miejscowości. Dzięki dużej popularności miasto w bardzo szybkim tempie rozwinęło bazę turystyczną dając ogromną paletę możliwości turystom, nie brak także w Radkowie możliwości noclegowych. Jednym z najsłynniejszych szczytów w Polsce jest najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. To największa w Europie góra zbudowana z niesfałdowanego piaskowca. Jego szczyt uważany jest za najbardziej cenioną atrakcję Gór Stołowych. Jego wygląd przypomina wydłużonego stoliwa pociętego szczelinami. Formy skalne w szczelinach z kolei przypominają różne postacie oraz kształty takie jak wielbłąd, kwoka, słoń, kołyska. Wewnątrz korytarzy panuje niepowtarzalny klimat a w nielicznych miejscach można ujrzeć leżący śnieg nawet i w lipcu.

Głównym punktem wypadowym na Szczeliniec Wielki jest Karłów. Ze wsi na szczyt można dojść krętym szlakiem, na którym znajduje się schronisko turystyczne z XIX wieku. Bok budynku widnieje tablica upamiętniająca twórcę zagospodarowania szczytu Franza Pabla. Na tarasie widokowym podziwiać również można tablice poświęcone wejściu na Szczeliniec: J.W Goethego z 1790 roku oraz Prezydenta USA – J.Q Adamsa z 1800 roku. Na szlaku wiodącym do góry spotkać można kilka tarasów widokowych, między innymi „Fotel Liczyrzepy', z którego rozprzestrzenia się przepiękny widok na Karkonosze lub tarasy, gdzie ukazują się malownicze krajobrazy Gór Bystrzyckich, Orlickich, Bialskich Złotych i Bardzkich. A więc jeśli aktynie spędzony czas dla was to jedyna możliwość oraz wrażliwość na piękno natury, zdecydowanie powinniście chociaż raz w życiu zdobyć tą górę.  

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>