Częstochowa – nie tylko Jasna Góra

Posted on 2 grudnia 2016

Częstochowa jest obecnie miastem powiatowym. Jeszcze nie tak dawno była miastem wojewódzkim. Leży nad Wartą w województwie śląskim. To miasto duże i ludne. Pod względem powierzchni zajmuje 12 miejsce w kraju. Jeśli chodzi o liczbę ludności jest na 13. miejscu. Częstochowa jest bardzo dobrze przygotowana na przyjęcie turystów. Posiada miejsca noclegowe o różnym standardzie i dobrą bazę gastronomiczną [www.meteor-turystyka.pl/noclegi,czestochowa,0.html].

Częstochowa jako miasto sięgające korzeniami średniowiecza, szczyci się licznymi budowlami mającymi charakter zabytków i atrakcji turystycznych. Warto zobaczyć między innymi Jasną Górę, czyli zespół klasztorny Paulinów, największy i najbardziej znany zabytek Częstochowy. Ponad to: Stary Rynek z kamienicami, Ratusz, Ulicę 7 Kamienic, Ulicę Wieluńską z XVIII i XIX-wieczną zabudową, Pałacyk Hantkego, czyli neobarokową willę, w której znajduje się obecnie Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, Muzeum Haliny Poświatowskiej, a także liczne zabytki i budowle sakralne.

Zabytkiem o charakterze religijnym jest także cmentarz żydowski, mieszczący się w dzielnicy Zawodzie. Częstochowa to również tereny zielone. W granicach miasta powierzchnia lasów wynosi ponad 600 ha. Jest też ponad 155 ha parków i skwerów w tym Park Leśny Aniołów czy Park Lisiniec o powierzchni 36 ha. Park powstał w latach 70. XX wieku. Znajdują się w nim trzy zbiorniki wodne o łącznej powierzchni 11 ha, powstałe wskutek zalania glinianek. Na terenie parku znajduje się też kąpielisko oraz kort tenisowy. Są plany wybudowania na tym terenie miejskiego centrum rekreacji i wypoczynku oraz aquaparku.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>