Co warto zobaczyć w Solinie?

Posted on 16 czerwca 2016

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce jest Solina. Położona jest w Bieszczadach, w województwie podkarpackim. W pobliżu znajduje się Jezioro Solińskie powstałe w 1968 roku, poprzez spiętrzenie wód rzek Sanu i Solinki. Przed powstaniem zapory i elektrowni miejscowość ta, znajdowała się tam, gdzie dzisiaj mieści się dno zbiornika. Obecnie dwa duże, sztuczne zbiorniki wodne nazywane są zalewami.

Pierwszy z nich, bardziej znany i rozpoznawalny to Zalew Soliński, nazywany również Jeziorem Solińskim, a potocznie wiele osób określa je mianem Bieszczadzkiego Morza. Samo Jezioro Solińskie zajmuje powierzchnię dwudziestu dwóch kilometrów kwadratowych. Drugie z jezior, czyli Jezioro Myczkowieckie jest dużo mniejsze i nie tak popularne jak Solińskie. Zarówno Jezioro Solińskie jak i Myczkowieckie, korzystają z zasobów wodnych Sanu. Będąc w Solinie koniecznie trzeba je zobaczyć.

Warte zobaczenia są również liczne miejsca i punkty widokowe: przełomy rzek, Skałki Myczkowieckie, źródełko w Zwierzyniu, Sokole i Łopieńka. Solina i jej okolice to również świetna baza noclegowa (propozycje na : meteor-turystyka.pl – noclegi Solina). Każdy przybywający w Bieszczady turysta znajdzie tu wygodne kwatery wypoczynkowe. To bardzo spokojne miejsce, ponieważ w pobliżu znajdują się zachwycające rezerwaty przyrody, takie jak: Sine Wiry, Rezerwat Jeziora Myczkowieckiego, Przełom Sanu, Koziniec oraz Grąd w Średniej Wsi.

W Solinie można spędzać czas także w aktywny sposób. Do dyspozycji turystów pozostają liczne szlaki i ścieżki, między innymi: szlak turystyczny zielony, szlak turystyczny niebieski, szlaki rowerowe, ścieżka Zielone Wzgórze, ścieżka Niebieska Łezka, ścieżka Cypel Polańczyk oraz najbardziej znana trasa Perła Polańczyka. Poza tym, atrakcją Soliny są jeziora – na których można uprawiać sporty wodne lub żeglować. Ułatwiają to liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz keje przygotowane na potrzeby licznie przybywających żeglarzy. Miłośnicy wędkowania powinni skierować swoje kroki nad solińskie i bieszczadzkie rzeki, głównie San, Solinkę i Wołkowyjkę oraz liczne rwące potoki spływające z bieszczadzkich gór. Cały region i pobliskie góry są bogate we florę i faunę, dlatego w Solinie można spotkać różne gatunków ryb.

Bez kategorii


  1. wesoła-zgraja6 pisze:

    Kolejne wakacje też nad Soliną. Obowiązkowa wycieczka do rezerwatu przyrody, dla miłośników natury i spacerów. Kto jeszcze nigdy nie żeglował koniecznie będąc na miejscu musi spróbować. No i świeża rybka na obiad, to jest to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>