Co warto zobaczyć w okolicach Wetliny?

Posted on 21 grudnia 2016

Wetlina (link) to miejscowość w województwie podkarpackim, położona w samym sercu Bieszczad. Jest to jedna z największych baz noclegowych w tych stronach, co związane jest przede wszystkim z doskonałą lokalizacją tej miejscowości. Zobaczyć tu można ciekawe miejsca na zachód, w stronę Cisnej albo wybrać się na wschód do Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Wetlina oferuje noclegi w wielu prywatnych kwaterach, pokojach na wynajem, gospodarstwach agroturystycznych i polach namiotowych (link). Działa tu także duży dom wczasowy. W okolicy bez problemu znajdziemy także miejsca, gdzie można coś zjeść lub uzupełnić zapasy. To właśnie dlatego ta miejscowość cieszy się taką popularnością wśród turystów.

Na spacer z Wetliny można się udać np. na Małą Rawkę. Wiedzie na nią zielony szlak, na przejście którego powinniśmy zarezerwować około 3 godzin. Mała Rawka jest jednym ze szczytów w Bieszczadach Zachodnich, skąd podziwiać można widoki na całą okolicę. Można się stąd udać także dalej i po około 20 minutach dojść na Wielką Rawkę. Ten szczyt jest o około 40 metrów wyższy i jest jeszcze lepszym punktem obserwacyjnym. W okolicy obu szczytów znajduje się także Bacówka pod Małą Rawką. Jest to drewniany budynek na wysokiej podmurówce, postawiony na dużej polanie, skąd rozciąga się również bardzo ładny widok. Powstało ono w 1979 roku, w czasie gdy w całych Bieszczadach budowano podobne budynki – do dzisiaj przetrwały jednak tylko jeszcze dwa obiekty tego typu, tj. Bacówka w Jaworzcu oraz Bacówka pod Honem. W Bacówce Pod Małą Rawką, tak jak w każdym schronisku, czeka na nas zaplecze gastronomiczne oraz miejsca do spania.

W okolicy Wetliny znajdziemy też inne szlaki turystyczne, m.in. prowadzący do Ustrzyk Górnych i na Połoninę Caryńską. Możemy się udać także na Krzemieniec – szczyt o wysokości 1221 metrów n.p.m. Tym co wyróżnia ten szczyt, jest fakt, że znajduje się tu tzw. "trójstyk". Tutaj zbiegają się granice trzech państw: Ukrainy, Polski oraz Słowacji. Na szczycie znalazł się z tego powodu trójramienny obelisk, na którym umieszczono godła wszystkich trzech państw oraz napisy w trzech językach. Przez to miejsce każdego roku przechodzi wielu turystów. Jest to dobry punkt widokowy, a przy okazji miejsce, skąd można iść np. do Ustrzyk Górnych, Rabiej Skały albo przez Przełęcz Wyżniańską na Małą i Wielką Rawkę.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>