Atrakcyjny Polańczyk nad Jeziorem Solińskim

Posted on 12 czerwca 2016

Polańczyk to miejscowość w Bieszczadach – górach uważanych przez wielu za najdziksze i najpiękniejsze w Polsce. Wieś jest jednym z większych kurortów w tych okolicach, zatem nie może dziwić fakt, iż wielu turystów obiera ją sobie za punkt wypadowy do wycieczek górskich lub zwiedzania okolicy, ułatwia im to rozbudowana baza noclegowa w Polańczyku – liczne schroniska, pensjonaty oraz pola namiotowe.

Poza pięknymi krajobrazami i niezwykłą przyrodą znajduje się tu jednak kilka innych interesujących obiektów. Najbardziej znanym z nich jest chyba zalewowe Jezioro Solińskie. Pomysł utworzenia w tym miejscu zbiornika retencyjnego pojawił się już w kilka lat po zakończeniu I wojny światowej i uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Prace rozpoczęto jednak dopiero pod koniec lat 30', skutkiem czego przed wybuchem II wojny światowej niewiele udało się już zrobić. Po wojnie nastąpiła kolejna zmiana planów, po czym w 1960 r. ruszyła budowa zapory oraz elektrowni wodnej. Kompleks rozpoczął działalność w lipcu 1968 r. Zapora do dziś pozostaje najwyższą tego typu budowlą w Polsce.

Nazwa jeziora pochodzi od rzeki Solinki, która w tym miejscu uchodzi do Sanu oraz wsi Solina, zatopionej podczas napełniania zbiornika. Obecnie nad brzegiem zalewu w miejscu, w którym stoi zapora, rozciąga się właśnie wieś Polańczyk. Niewątpliwie Jezioro Solińskie jest miejscem wartym odwiedzenia. Spacer po zaporze to niezapomniane przeżycie, a spojrzenie ze szczytu w stronę elektrowni powoduje, że ciarki przechodzą po plecach. Zbiornik zdobył również popularność wśród miłośników kąpieli oraz różnego rodzaju sportów wodnych. To właśnie z myślą o nich powstały w Polańczyku wypożyczalnie kajaków, rowerów wodnych czy żaglówek.

Mniej wymagający wczasowicze docenią z pewnością dzikie plaże, oferujące sporo miejsca na rozłożenie koca i delektowanie się słońcem lub orzeźwiającą kąpiel w jeziorze. Do użytku turystów przeznaczone są również liczne stoiska z jedzeniem, piciem i pamiątkami a także rozbudowana infrastruktura noclegowa. Warto wspomnieć, że Polańczyk jest uznanym uzdrowiskiem – z tego względu oprócz klasycznych pensjonatów czy hoteli znajdziemy tu sanatoria i domy uzdrowiskowe. Wśród wielu możliwości noclegu znajdziemy i takie o podwyższonym standardzie, nadające się do organizacji eleganckich przyjęć czy spotkań biznesowych. W ostatnich latach sporą popularność zdobyło spędzanie w Polańczyku Sylwestra – lokalne ośrodki oferują kilkudniowe pobyty z noclegami, wyżywieniem, dyskoteką sylwestrową, koncertem zespołu ludowego i kuligiem. Dlatego nie ulega wątpliwości, że warto poznać Polańczyk.

Bez kategorii


  1. Agata i Kuba pisze:

    Polecamy oferty sylwestrowego pobytu w Polańczyku, fantastyczna zabawa, a kulig – rewelacja :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>